TED Talks

Z TED konferencí jsme pro vás vybrali několik příkladů úspěšných vystoupení. Záznamy stovky dalších si můžete vybrat a pustit sami, příp. vyhledat podle klíčových slov.

 

Dan Barber: How I fell in love with a fish

Chef Dan Barber squares off with a dilemma facing many chefs today: how to keep fish on the menu. With impeccable research and deadpan humor, he chronicles his pursuit of a sustainable fish he could love, and the foodie's honeymoon he's enjoyed since discovering a revolutionary farming method in Spain.

Eli Pariser: Pozor na internetové "informační bubliny"

Poskytovatelé web služeb se snaží přizpůsobit např. zprávy a vyhledávání co nejlépe našim potřebám, což přináší nechtěný a nebezpečný důsledek uzavření v "informační bublině" a nedotčení informacemi, které mohou rozšířit naše obzory. Eli Pariser uvádí i rizika pro samotnou demokracii.

Hans Rosling předvádí nejlepší statistiky, jaké jste kdy viděli

Data v této podobě jste ještě nikdy neviděli. Guru statistiky Hans Rosling s dramatickou naléhavostí sportovního komentátora boří mýty o takzvaných rozvojových zemích.

Ken Robinson zastává názor: Školy ničí kreativitu

Sir Ken Robinson zábavným a strhujícím způsobem poukazuje na nutnost vytvoření vzdělávacího systému, který by podporoval, nikoliv podkopával, rozvoj tvůrčích schopností.

Mary Roach a 10 věcí, které jste nevěděli o orgasmu

Mary Roach pojednává o výsledcích vskutku netradičních věděckých výzkumů, z nichž některé jsou staré stovky let, aby došla k deseti překvapivým (a vtipným) tvrzením o sexuálním vyvrcholení. Video je, samozřejmě, určeno pro dospělé.

Bjarke Ingels: 3 bleskové příběhy o architektuře

Dánský architekt Bjarke Ingels představuje příběhy, obrázky a videa svých ekologicky zaměrených návrhů. Jeho stavby nejenže vypadají jako příroda, ale dokonce se tak i chovají: brání větru, shromažďují slunečnou energii a také vytvářejí fantastické obrazy.

Přání Jamieho Olivera při převzetí TED Prize: učit všechny děti o jídle

Vítěz TED Prize Jamie Oliver sdílí silné příběhy ze svého projektu proti obezitě v Huntingtonu v Západní Virginii a představuje svůj boj proti ignoranci ve stravování.

Johanna Blakley o inspiraci svobodnou kulturou módy

Autorská práva uplatňovaná v oblasti filmu, hudby nebo softwaru se sotva dotýkají módního průmyslu. Móda má proto výhodu v oblastech inovace i prodeje, říká Johanna Blakley a ukazuje, jak se mohou ostatní odvětví kreativního průmyslu svobodnou kulturou módy inspirovat.

Clay Shirky o porovnání institucí a spolupráce

V prezentaci z roku 2005 Clay Shirky ukazuje, jak jsou uzavřené skupiny a firmy postupně nahrazovány volnějšími seskupeními, ve kterých sehrávají důležité úlohy drobní přispěvatelé. Plynulá spolupráce tak nahrazuje rigidní plánování.

Arthur Benjamin předepisuje změnu výuky matematiky

Učitele matematiky se vždy jeho studenti ptají, zda těžce nabyté vědomosti využijí také v praktickém životě. Jak říká Arthur Benjamin, mnoho z nás dostane na tento dotaz zápornou odpověď. Arthur proto nabízí odvážný návrh, jak učinit výuku matematiky relevantní pro digitální věk.

Sugata Mitra o vzdělávání dětí jimi samotnými

Sugata Mitra řeší jeden z nejpalčivějších problémů vzdělávání - nejlepší učitelé a školy neexistují právě tam, kde jsou potřeba ze všeho nejvíce. V sérii experimentů prováděných v Dillí, Jižní Africe nebo Itálii umožnil dětem přístup na web pod odborným dohledem. Jeho výsledky mohou znamenat revoluci ve vzdělávání.
13 | 6 | 2015
Divadlo Reduta, Brno