Místo konání

Divadlo Reduta, Zelný trh 4, Brno

Progresivní scéna Národního divadla Brno je nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě, ve které se spojuje tradice s moderním divadlem, historie s dneškem. Repertoár tvoří především české premiéry z oblasti činohry, opery a baletu a ke spolupráci jsou zváni progresivní režiséři (např. Jan Mikulášek, Daniel Špinar aj.). V čele Divadla Reduta stojí od roku 2005 umělecký šéf Petr Štědroň a dramaturgyně Dora Viceníková. Dramaturgie se výrazně opírá o dramatizace, původně nedivadelní texty (především Korespondence V + W, Ouředníkova Europeana, Nenápadný půvab buržoazie či Kabaret Kafka) a současné drama. Na podzim se v Divadle Reduta koná pravidelný festival Redfest, který uvádí domácí i zahraniční komorní činoherní produkce. Reduta se rovněž pravidelně účastní festivalu Divadelní svět Brno, Muzejní noci a jiných kulturních projektů. Pravidelnou součástí činnosti Divadla Reduta jsou výstavy, koncerty, přednášky aj.

Kritika o Divadle Reduta napsala: „Reduta je na divadelní mapě Brna jako absintový bar, kde se podávají opravdu silné nápoje. Ne každý je snese, ale mnozí je vyhledávají. Není to nic pro zhýčkance a snoby, rozmazlené limonádami a laskonkami sladkobolných a/nebo prostinkých komedií. Kdo ale touží po emočních cloumáních, měl by si v Redutě zařídit abonmá.“ A kritik Jan Němec Redutu charakterizoval: „nejstarší divadelní budova ve střední Evropě a zároveň nejprogresivnější divadelní scéna v Brně“.

  • Ceny Alfréda Radoka za rok 2011. Divadlo Reduta bylo oceněno 2. místem v kategorii Divadlo roku 2011, rovněž druhé místo obsadila inscenace Europeana.
  • Ceny Českého divadla 2011. Inscenace Korespondence V+W získala 1. místo v kategoriích Nepozoruhodnější umělecký počin přehlídky a Divácky nejúspěšnější inscenace, 2. místo za nejlepší mužskou roli obdrželi Václav Vašák (Jiří Voskovec) a Jiří Vyorálek (Jan Werich).
  • Ceny Alfréda Radoka za rok 2010. Divadlo Reduta celkem 9 nominací, všechny za inscenace Korespondence V+W a Elementární částice.
  • Sukces měsíce Divadelních novin. Listopad 2010 – Korespondence V+W, Divadlo Reduta.
  • Správní rada Nadace Českého literárního fondu udělila Výroční cenu v oblasti divadla a rozhlasu Janu Mikuláškovi za režii inscenace Korespondence V+W.

Web divadla Reduta

13 | 6 | 2015
Divadlo Reduta, Brno